Uluslararası Çalıştay
"Orta Doğu'da Demokratik ve Anayasal Geçiş Süreçleri"
AYGS_WEB_2_.jpg

DR. ALI ABDULAZIZ AL-ISAWI 
DR. ALI KHASHAN
PROF. CLEMENT MOORE HENRY
PROF. ERGUN ÖZBUDUN
PROF. MAHMOUD HAMAD
PROF. MICHAEL C. HUDSON
PROF. MOUNA DRIDI
PROF. MURAT ÇİZAKÇA
PROF. NADIA BERNOUSSI
DR. ZAID AL-ALI


Türkçe, İngilizce, Fransızca simultane çeviri yapılacaktır.


11 Mayıs 2012, Cuma // 10.00 - 20.00
12 Mayıs 2012, Cumartesi // 10.00 - 12.00


İstanbul Şehir Üniversitesi, Altunizade Yerleşkesi,
Konferans Salonu
ZAID Al-ALI
International IDEA, Kahire’de Anayasa Kurma çalışmalarında Baş Danışman. Institut d’Etudes Politiques de Paris’te Uluslar arası Ticaret Hukuku dersi vermektedir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda Hukuk Danışmanı, Amman ve Beyrut. Hukuk Yüksek Lisans Derecesi, Harvard Hukuk Fakültesi. Paris Üniversitesi, Panthéon, Assas’ da Doktora programı adayı. Yayınlar: The Iraqi Constitution: A Contextual Analysis (2011); “Constitutional Drafting and External Influence”, Research Handbook on Comparative Constitutional Law (2011)
 
CLEMENT M. HENRY
Başkan, Siyaset Bilimi Bölümü,
Kahire’deki Amerikan Üniversitesi
Austin'de University of Texas’ta Hükümet ve Orta Doğu Çalışmaları’nda Fahri Profesör. Henry’nin araştırma ilgi alanları arasında Orta Doğu’nun küreselleşmeye tepkisi, İslami Akdeniz ülkelerinde bankacılık sistemleri, İslami bankacılık ve Arap dünyasında sivil toplumların gelişimidir. “The Mediterranean Debt Crescent” (1996) isimli kitabı Cezayir, Mısır, Fas, Tunus ve Türkiye’de ekonomik ve siyasi özgürleşme arasındaki etkileşimleri inceler.
 
MAHMOUD HAMAD
Kahire’de Siyaset Bilimi Bölümü’nde Yardımcı Doçent. Hamad, 2008 Güz döneminde Drake akademik kadrosuna katıldı. Doktora derecesini University of Utah Siyaset Bilimi Bölümü’nden aldı ve Lisans ve Lisansüstü derecelerini Mısır Kahire Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde tamamladı. İlgilendiği ders ve araştırma alanları, Orta Asya politikaları, karşılaştırmalı yargı politikaları, sivil-askeri ilişkiler ile birlikte din ve siyaset konularına odaklanmaktadır. Hamad, “Elections and Democratization in the Middle East, forthcoming, Palgrave Macmillan, 2012” adlı kitabın eş-editörüdür.
 
MOUNA  K. DRIDI
Kamu Hukuku alanında Yardımcı Doçent. Institut superieur des etudes juridiques et politiques de Kairouan enstitüsünde Kamu Hukuku Bölümü’nün başkanıdır. 12 Eylül 2010 Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Reformu üzerine bir makale de dahil olmak üzere, Tunus anayasa sistemi konusunda birçok çalışmanın yazarıdır. Institut supérieur des études juridiques et politiques de Kairouan’da Kamu Hukuku Bölüm Başkanı, 2008-2011. İdari Mahkeme’de siyasi partilerin yetkilerinin reddine karşı yetkinin kötüye kullanılması ile ilgili özel komisyon üyesi.
 
NADIA BERNOUSSI
Profesör, Anayasa Hukuku ve Siyasi Kurumlar, Ecole Nationale d’Administration de Rabat, ve Institut Supérieur de l’Administration. International Association of Constitutional Law Başkan Yardımcısı ve International Academy of Constitutional Law Başkan Yardımcısı. 2011 Consultative Comittee of the Constitutional Revision üyesi. Executive Comittee of International Association of Constitutional Law üyesi ve aynı zamanda Internatonal Academy for Constitutional Law ve Fas’ta sürdürülebilir kalkınma uzmanlarının eğitimi konusunda Chaire UNESCO (Université de Bordeaux III)’nun Koordinatörü.
 
ALI Al-ISAWI 
Ali Abdulaziz Al-Isawi 1966 yılında Libya, Bingazi’de doğdu. İktisat alanında doktora yaptı, kariyerine 1989 yılında Libya dış ilişkiler ataşesi olarak başladı ve 1997-2002 yılları arasında Romanya, Libya Büyükelçiliğinde çalıştı. 2007-2009 yılları arasında ticaret, yatırım ve ekonomi bakanı oldu. Ekim 2010’da, Hindistan’a Libya büyükelçisi oldu ve 16 Şubat 2011’de Libya devrimi patladıktan 2 gün sonra istifa etti ve ülkeyi diktatörlükten kurtarmak için Libya halkına katıldı. Libya geçiş meclisinin ilk dışişleri bakanıydı ve Libya geçiş meclisinin diğer ülkeler tarafından tanınmasında ve uluslar arası toplumda destek görmesinde önemli bir rolü vardır. Özgürlük sonrasında, ayrıldı ve dış ilişkilere geri döndü. Şimd ortaya çıkmakta olan sivil toplum kuruluşlarına yardım ediyor ve Libya toplumunda ve kurumlarında geçiş meseleleriyle ilgili farkındalık yaratmaya katkı sağlıyor.
 
MURAT ÇİZAKÇA
Prof. Dr. Murat Çizakça, Kuala Lumpur’daki Global University of Islamic Finance, INCEIF’te İslami ekonomi ve karşılaştırmalı ekonomi tarihi profesörüdür. Lisans derecesini iktisat alanında İngiltere, University of Leicester’dan aldı (1968) ve yüksek lisans (1974) ve doktora (1978) derecelerini ABD, University of Pennsylvania'da ekonomi tarihi alanında uzmanlaşarak yine iktisat bölümünden aldı. İstanbul’ da Boğaziçi, Koç, Fatih ve Bahçeşehir Üniversiteleri ile Almanya, Münih’ te Ludwig Maximillion University’de ders verdi. Berlin Institute of Advance Studies’in eski akademik üyesidir (Wisenschaftskolleg zu Berlin, 1998). İtalya, Prato’da Institute of Economic History’de Yönetim Kurulu Üyesidir.
 
ERGUN ÖZBUDUN
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve Doktorasını aynı fakültenin Kamu Hukuku alanında tamamladı. Bilkent’te ve Ankara Üniversitesi’nde Profesör olarak ve Chicago, Harvard, Princeton, Columbia ve Georgetown Üniversitelerinde misafir profesör olarak çalıştı. Başlıca araştırma konuları arasında Anayasa Hukuku, Siyaset Hukuku, Siyasi Partiler ve Parlamento Hukuku bulunmaktadır.
 
MICHAEL C. HUDSON
Michael C. Hudson 2010’da National University of Singapore’da Middle East Institute’ün direktörlüğünü üstlendi ve NUS Siyaset Bilimi Bölümü’nde Siyaset Bilimi Profesörü olarak görev yaptı. Bundan önce, Çağdaş Arap Çalışmaları Merkezi’nde Direktör olarak çalıştı ve bugün fahri doktor olduğu Georgetown Üniversitesi’nde Edmund A. Walsh School of Foreign Service’te Seif Ghobash Arap çalışmaları Profesörü ve Uluslar arası İlişkiler Profesörüdür. Lisans çalışmalarını Swarthmore College’da tamamladı ve Yükseklisans ve Doktora çalışmalarını Yale Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında tamamladı. Arap isyanları, Lübnan politikası, ABD’nin Orta Doğu politikası, Körfez güvenliği, Arap-İsrail çatışması ve Arap dünyasında bilgi devrimi ilgilendiği araştırma konuları arasındadır. Guggenheim, Ford ve Fulbright burslarını kazandı ve Orta Asya Çalışmaları Derneği eski başkanıdır. Çok sayıda yayını bulunmaktadır ve tüm dünyada çeşitli üniversiteler ve araştırma enstitülerinde dersler verdi. BBC, National Public Radio, Channel News Asia, CNBC, Arap uydu kanalları ve büyük gazeteler olmak üzere haber yayın organlarında Orta Doğu konularında düzenli olarak görüşlerine başvurulmaktadır.